Що таке споти? Якщо коротко, то цілком звичні точкові світильники, але з можливістю змінювати положення корпуса джерела світла – а з ним і напрямок світлового потоку. Це значно розширює сценарії використання подібного освітлення, хоча вимагає уважного вивчення всіх його характеристик. Щоб вам було простіше до покупки визначити, які споти краще, ми зібрали в цій статті максимум корисних порад з цієї теми.
Переваги і недоліки
Але перш ніж говорити про те, як вибрати споти, варто розповісти про їх плюси і мінуси. Тоді ваша покупка буде зваженою. До переваг відносяться:
- Акцентування. Направляючи вузький потік світла у потрібний вам бік, ви привернете увагу до чогось важливого: картини у вітальні, антикваріату у шафі, дзеркала у ванній, арки або якогось незвичайного дизайнерського рішення.
- Зонування. Сконцентрованими променями набагато легше розділити весь простір у приміщенні на різні функціональні зони або візуально розширювати його.
- Компактність. Як і будь-які інші точкові світильники, споти займають мінімум місця. Тому їх можна розміщувати навіть у невеликих кімнатах із низькими стелями.
Із деякими способами монтажу регулювати у спотів можна не тільки напрямок джерела світла, а й розміщення самого світильника
Серед негативних сторін вибору спотів можна згадати:
- Не для основного освітлення. Кут світлового пучка у таких світильників, як правило, вузький. Створювати із ними рівномірне освітлення по всій кімнаті досить проблематично.
- Не для кожного стиля. Хоча асортимент декоративного оформлення для спотів широкий, вони можуть не вписуватися у певні стилі – наприклад, старовинного типу.
- Не для економії. Споти за замовчуванням дорожче за точкові світильники. До того ж нерідко їх треба купити багато, від десятка – і бюджет на освітлення ще зростає.
Споти можуть помітно прикрасити декор кімнати, треба тільки вдумливо вибирати такі світильники
Різновиди спотів за типом кріплення
Якщо ви точно визначилися із цим видом світильників, треба вже розібратися, які бувають споти. Існує кілька типів:
- Вбудовані споти. Вони врізаються врівень зі стелею і кріпляться вставними пружинами. Тому ці світильники добре підходять до натяжних стель. Мінус: кут повороту обмежений, і частину світлового потоку може «зрізати» самим корпусом.
Доступні вбудовані споти:
- Споти на кронштейні. Найбільш класичний різновид. Світильник встановлений на рухомій або гнучкій «ніжці», іноді навіть підвісі, і може крутитися мало не на 360°. Займає мінімум місця і максимально універсальний і на стелі, і на стіні.
Зручні моделі спотів на кронштейні:
- Споти на платформі. По суті, це просто варіант «кронштейнового» типу, але джерел світла 3-4, і розташовані вони на невеликому майданчику. Із таким виконанням функціональність світильника розширюється і дизайн стає цікавішим.
Популярні споти на платформі:
- Споти на штанзі. Джерел світла тут багато: 3, 4, 5 і більше. Встановлені вони на витягнутій штанзі (жорсткій або зі струн), причому форма може бути прямою, хвилястою, навіть замкнутою в коло або квадрат. Виглядає ефектно і гнучкість налаштування світла максимальна.
Функціональні модифікації спотів на штанзі:
Далі треба подумати про місце монтажу світильника, так як вибрати споти можна декількох видів:
- Настінні. Як нескладно здогадатися із назви, вони кріпляться на стіні – по суті, це модифікація бра, просто у невеликому корпусі і з гнучкістю у питаннях регулювання положення. Такі моделі можуть бути декоративними, функціональними чи грати роль нічника.
- Стельові. Найчастіше це великі і комбіновані світильники на 2-5 джерел світла, які розміщуються на стелі. Також до цього типу можна віднести циліндричні споти з невеликим нахилом корпусу – вони майже не відхиляються від вертикалі.
- Універсальні. Мабуть, не буде перебільшенням сказати: більшість моделей відносяться саме до цієї категорії. Їх можна вішати як на стіну, так і на стелю – кріплення розраховане на це. Причому світильники можуть бути і одиночними, і «груповими».
Продумані версії універсальних спотів:
Який дизайн вибрати?
Які споти краще за стилем пасують до вашої кімнати, вирішувати лише вам. Але скоріш за все обирати доведеться серед таких популярних напрямків:
- Класика. Такі моделі відрізняються плавними округлими лініями і можуть мати практично повноцінний абажур. Колірна гамма включає зазвичай покриття хромом або під золото, мідь і латунь, іноді із патиною.
Класичний стиль оформлення спотів надає інтер'єру легкого нальоту ретро
- Сучасний. Модерновий дизайн майже нічим не обмежений: форми цих спотів можуть бути будь-якими, як і фарбування – аж до епатажних або дуже яскравих. Матеріали теж на вибір: від дерева до кристалів Сваровські.
Сучасна стилістика спотів може бути дуже сміливою, часом навіть футуристичною і авангардною
- Хай-тек. Для таких спотів характерний мінімалізм в усьому. Корпуси таких джерел світла прості: круглі, квадратні або циліндричні. Колір: білий, чорний, сірий і сріблястий. Матеріали: пластик або метал.
Лаконічний зовнішній вигляд спотів у стилі хай-тек відмінно поєднується із сучасною технікою і підкорює своєю простотою
- Лофт. Модний стиль – в дусі старенького гаражного або фабричного оформлення. Тому світильник має виражений грушоподібний плафон і пофарбований у приглушені чорні, коричневі і сірі відтінки.
До спотів у стилі лофт можна вибрати так звані філаментні лампи – діоди, що зовнішністю імітують лампи із ниткою розжарювання
Особливості застосування
Міркуючи про те, як вибрати споти, необхідно обов'язково робити поправку на кімнату, де ви збираєтеся їх встановити. Скрізь є свої нюанси:
- Вітальня. Головна вимога: освітлення у залах має бути повним і різноманітним. Тому спотам треба довірити лише допоміжну роль – по периметру приміщення, для акценту цікавих деталей, над диваном або телевізором, тобто на додаток до звичайної люстри.
У вітальній споти не повинні бути єдиним освітленням – тут стануть у нагоді і люстри, і настільні лампи, і торшери
- Кухня. За допомогою спрямованих джерел світла тут прийнято виділяти обідню або робочу зону. При цьому ви можете монтувати штангову модель, де частина світильників розгорнуті в один бік, а частина в інший. Так освітлення кухні буде організовано зручніше.
На кухні спрямованість спотів дозволяє індивідуально висвітлити потрібну зону – наприклад, кухонний гарнітур
- Спальня. Зонувати цю кімнату сенсу немає, зате виділити в ній важливе можна. Це може бути шафа, косметичний столик, крісло в кутку (замість того ж торшеру). А ще споти на стіні замінять світильники біля ліжка для читання – таке освітлення у спальні буде дуже доречним.
Розміщення спотів у рядок у спальні може візуально підняти її невисоку стелю і одночасно виділити цікавий декор приміщення
- Дитяча кімната. Найголовніше у виборі світильників для кімнати дитини – їх безпека і міцність корпусу. Що ж до розміщення, то споти можна закріпити у дитячій майже де завгодно і навіть поруч із навчальним столом, де вони з низкою застережень замінять настільну лампу.
Для дитячих кімнат багато виробників спотів випускають моделі з особливим оформленням – іграшковим або мультяшним
- Передпокій та коридор. Освітлення передпокою – досить специфічне у своїй суті. Адже зазвичай ця кімната невелика, тому за допомогою спотів варто візуально збільшити її. Для цього світло має бути спрямовано на стіни або стелю. Також можна підсвітити дзеркало чи гардероб.
Вузький передпокій або коридор можуть «врятувати» спрямовані на одну зі стін споти – їх світло ніби відсуне її і зробить приміщення ширшим
- Ванна. Подібні світильники наче створені для цієї кімнати, адже можуть відігравати вагому роль у її освітленні. Забезпечити підсвічування дзеркала, виділити ефектну ванну, акцентувати чорну сантехніку і тим самим прикрасити дизайн всієї ванної – все це легко.
У ванній споти повинні бути не тільки красивими і точно направляюти світло на потрібні елементи, але і мати певний захист від вологи
- Вулиця. В переліку, які бувають споти, слід сказати кілька слів і про моделі для розміщення на зовнішніх стінах, терасах, в альтанках і саду. Дизайн і функціонал у вуличних світильників мало відрізняється від вже описаних, але є дещо важливіше – максимальний ступінь захисту: від вологи, морозів, ударів.
Призначені для вулиці споти можуть встановлюватися навіть прямо на землю, для підсвічування доріжок або садового декору
Які лампи використовуються у спотах?
З усього різноманіття лампочок у цих точкових світильниках використовуються за великим рахунком тільки два типи: галогенові і діодні (лампи розжарювання вже застаріли, а люмінесцентні занадто великі для них). І найкраще вибрати LED. Вони економічніше, надійніше і в деяких моделях дозволяють змінювати яскравість і колірну температуру. Хоча багато спотів позбавлені вибору і мають вбудовані раз і назавжди джерела світла – враховуйте цей фактор.
Діоди довговічні, споживають мало енергії, майже не гріються і займають мінімум місця – оптимальне рішення при виборі спотів
Топові бренди
В кінці традиційна рекомендація: щоб дізнатися, які споти краще, дивіться на продукцію відомих виробників. Адже лише вони здатні гарантувати вам практичність, довговічність і нешкідливість світильників. До таких марок ми можемо з упевненістю віднести:
- Eglo;
Найкращі моделі спотів Eglo:
- Reality;
Затребувані споти від Reality:
- Nowodvorski;
Хітові споти Nowodvorski:
- Trio;
Оптимальні модифікації спотів у Trio:
- Azzardo.
А купувати їх краще всього в інтернет-магазині Keramis. Наш вибір і умови з продажу і доставки вас приємно здивують, обіцяємо. До того ж наші консультанти з радістю зорієнтують вас в усіх колекціях і підкажуть, як краще вибирати споти для вашої квартири, будинку або офісу!